Aktualności

Międzynarodowe sympozjum misjologiczne.

Z okazji 150 rocznicy urodzin bł. o. Pawła Manny, założyciela Papieskiej Unii Misyjnej, jednego z czterech Papieskich Dzieł Misyjnych, sekretariat generalny PUM w Rzymie zorganizował międzynarodowe spotkanie formacyjne i modlitewne. Dotyczyło ono duchowości misyjnej błogosławionego oraz tego, jak bardzo jest ona aktualna dla każdego z nas dzisiaj, niezależnie od tego co robimy i gdzie żyjemy.

Do współpracy w organizacji dwóch dni sympozjum została zaproszona, przez o. Dinh Anh Nguen OFMCon. (sekretarza generalnego PUM) , nasza siostra Monika Juszka RMI.

Pierwszego dnia, w CIAM (Międzynarodowe Centrum Animacji Misyjnej) s. Monika przedstawiła metody działalności misyjnej o. Manny w odniesieniu do dzisiejszej działalności misyjnej Kościoła. Po części formacyjnej wszyscy obecni (zarówno osobiście jak i wirtualnie) wspólnie odmówili różaniec przygotowany przez mieszkających w Rzymie przedstawicieli Myanmaru modląc się o pokój w tym kraju i na całym świecie.

Spotkanie drugiego dnia rozpoczęło się modlitwą nieszporów prowadzoną przez studentów Colegio Urbano w łączności internetowej z uczestnikami obecnymi w CIAMie. Później, już w samym Międzynarodowym Centrum Animacji Misyjnej, był czas na przypomnienie tego jak ważne dla o. Manny były animacja i współpraca misyjna oraz promocja wszystkich Papieskich Dzieł Misyjnych. Nasza siostra Monika Juszka RMI przedstawiła również te aspekty duchowości Błogosławionego, które wyprzedziły naukę Kościoła na temat powszechnej odpowiedzialności za misje, ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego.

W spotkaniu, oprócz głównego organizatora o. Dinh Anh Nhue Nguyena OFMConv. (PUM) wzięło udział pozostałych trzech sekretarzy generalnych Papieskich Dzieł Misyjnych: s. Roberta Tremarelli AMSS (PDMD), o. Tadeusz Nowak OMI (PDRW) i o. Guy Bognon (PDPA). Stacjonarnie w sympozjum uczestniczyło około 70 osób, a kolejne 100 łączyło się z całego świata za pomocą transmisji fejsbukowej i na platformie zoom.

Następnego dnia po sympozjum, s. Monika została zaproszona do siedziby generalnej Papieskich Dzieł Misyjnych przy watykańskiej Kongregacji Ewangelizacji Narodów, żeby przekazać sprawozdanie z ubiegłorocznej działalności Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci w Polsce oraz przedstawić aktualny stan przygotowań do Misyjnego Synodu Dzieci 2022.

Jako Misjonarki Klaretynki RMI, których charyzmatem jest posługa misyjna w Kościele powszechnym, cieszymy się z docenienia kompetencji naszej siostry, zaproszenia jej na to spotkanie oraz do stałej współpracy z Kongregacją.

Ostatnio dodane:

Z Żywym Różańcem w Białymstoku

W Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku 29 czerwca bieżącego roku spotkali się pracownicy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.
Wśród nich również nasza s. Monika Juszka RMI.

SAM ale nie sam:)

SAM to skrót od nazwy Szkoła Animatorów Misyjnych. Od prawie trzydziestu lat organizowana jest przez Dyrekcję Krajowa Papieskich Dziel misyjnych w Polsce. To kilka dni wspólnej modlitwy, wykładów i warsztatów, mających na celu rozbudzenie ducha misyjnej animacji i współpracy.

Urodziny Matki Założycielki.

28 czerwca 1813 roku w Vallmoll w małej katalońskiej miejscowości, odległej o 15 km od Tarragony, przyszła na świat Maria Antonia París i Riera. Następnego dnia, 29 czerwca, w Uroczystość Apostołów Piotra i Pawła, w kościele parafialnym została chrzczona. To właśnie ona, 42 lata później, wraz ze św. Antonim Marią Klaretem, dała początek Zgromadzeniu Sióstr Maryi Niepokalanej Misjonarek Klaretynek. Dzisiaj świętujemy jej 210 urodziny.