Aktualności

Misyjna sesja formacyjna sióstr zakonnych

Tradycyjnie już co roku Komisja Misyjna przy Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych organizuje weekend formacyjny dla wszystkich sióstr zaangażowanych bezpośrednio sercem i działaniem w dzieło misyjne Kościoła. W dniach 12–14 kwietnia tego roku spotkanie takie miało miejsce w Dąbrowicy niedaleko Lublina.

Uczeń-misjonarz we wspólnocie Kościoła

Takie hasło przyświecało tegorocznemu spotkaniu, na które przyjechało ponad 40 sióstr zakonnych z całej Polski. Niektóre z nich są referentkami misyjnymi w swoich zgromadzeniach, inne byłymi misjonarkami, a jeszcze inne po prostu całym sercem i duszą zakochane są w misjach i misyjnej posłudze i animacji.

O tym, jak bardzo wyraźnie Ewangelia mówi nam o byciu posłanym jako uczeń Jezusa i Jego świadek wszędzie tam, gdzie jesteśmy, przypomniał w konferencji ks. Tomasz Bąk, biblista. „Szczególnie wersja Ewangelii spisana przez św. Marka pełna jest akcji i działania. Jezus jakby się spieszył. Jest ciągle w ruchu, w drodze, wszystko robi już i natychmiast i do takiego samego postępowania zachęcał swoich uczniów” – powiedział prelegent.

Drugiego dnia o. Kazimierz Szymczycha SVD przypomniał istotę bycia uczniem-misjonarzem według dokumentów Kościoła oraz przedstawił aktualne informacje z agend Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Animujemy i budzimy do misji

Sobotnie popołudnie zostało powierzone do poprowadzenia pracownikom Dyrekcji Krajowej PDM – s. Monice Juszce RMI i ks. Maciejowi Będzińskiemu. Prowadzący w pierwszej części przypomnieli krótko, czym są Papieskie Dzieła Misyjne, komu podlegają, co jest ich głównym celem oraz jak w ten statutowy cel formacji, animacji i współpracy misyjnej mogą włączyć się siostry zakonne. Część druga spotkania była bardzo praktycznym powtórzeniem, które dokonało się za pomocą dobrze znanego niektórym misyjnego BINGO. Rywalizacja była zacięta, a wygrała grupa, w której była s. Maria Rosa, absolwentka zeszłorocznej Szkoły Animatorów Misyjnych! Jak widać, warto się zapisać i przyjechać do nas na SAM :).

Zawsze w Kościele, z Kościołem i dla Kościoła

Nie ma misjonarza bez wspólnoty Kościoła. Choćby pracował w najdalszych zakątkach ziemi i – wydawałoby się – w pojedynkę, to każdy misjonarz posłany jest przez Kościół, w nim, z nim i dla niego pracuje. Przypomniał o tym ks. bp Adam Bab w niedzielnej homilii oraz podczas konferencji Uczeń-misjonarz we wspólnocie Kościoła.

Wszystkie spotkania wykładowe i warsztatowe to jedynie część sesji formacyjnej. Tym, co buduje Kościół i wspólnotę, jest Eucharystia. To Chrystus eucharystyczny był w  centrum każdego dnia, zarówno w czasie Mszy Świętej, jak i adoracji czy wspólnie śpiewanej liturgii godzin. Jak dym kadzideł płynęła do nieba w tych dniach szczególna modlitwa za misje, misjonarzy i prawdziwie misyjnego ducha wszędzie tam, gdzie mieszkamy, pracujemy, jesteśmy…

Ostatnio dodane:

Triduum Matki Założycielki 2025

Maria Antonia Paris przez całe swoje życie pokładała wielką ufność w Bogu, ufała „wbrew wszelkiej nadziei”. 17 stycznia 1855 roku oddała swoją duszę i życie Bogu powracając do Jego domu. Dzisiaj, 170 lat później, w kontekście obchodów Jubileuszu 2025, który Kościół nam proponuje, Matka Antonia wzywa nas do tego, by być PIELGRZYMAMI NADZIEI. I to jest właśnie temat przewodni tegorocznego triduum przygotowania do uroczystości Matki Założycielki.

Jubileuszowe otwarcie drzwi

24 grudnia 2024 roku papież Franciszek otworzył Drzwi Święte w watykańskiej Bazylice św. Piotra. Tym samym rozpoczął Rok Jubileuszowy, którego tematem przewodnim są słowa: Pielgrzymi nadziei. W Uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 2025 roku, każda wspólnota naszego Zgromadzenia została zaproszona do tego, aby w sposób symboliczny i uroczysty otworzyć „drzwi święte sali wspólnoty”. Czyli tego miejsca, w którym „spotykamy się z Chrystusem w drugiej siostrze i w odwiedzających nas osobach”.

„Trzej Królowie, monarchowie…”

Tak dokładnie to nie wiadomo czy byli królami i czy było ich trzech… Wiemy z Ewangelii, że Mędrcy ze wschodu idąc za znakami i szukając nowonarodzonego Zbawiciela dotarli do Jezusa, Maryi i Józefa. Wspominamy to wydarzenie co roku 6. stycznia. Uroczystość Objawienia Pańskiego jest, obok Wielkanocy, najstarszą uroczystością chrześcijańską. Już w IV wieku odnotowano jej obchody. Nie przez przypadek, właśnie w tym dniu, w sposób szczególny wspominamy misje, misjonarzy i Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci.

Kongres Sióstr Profesek

Dnia 4 stycznia bieżącego roku w domu rekolekcyjnym Księży Marianów w Sulejówku pod Warszawą, Siostry Nazaretanki z prowincji warszawskiej zorganizowały Kongres dla Sióstr Profesek do 50 roku życia. Przybyło 30 Sióstr i 10 Sióstr uczestniczyło on-line ponieważ pracują za granicami Polski. Zaproszona została na to spotkanie również s. Jolanta Hernik RMI.