Życie Marii Antonii Paris rozpoczyna się w XIX wieku, w czasie bardzo niekorzystnym dla Hiszpanii, kiedy to została ona zaatakowana przez wojska napoleońskie.
U podstaw powołania zakonnego Antonii były misje ludowe głoszone przez franciszkanów w Tarragonie. Wstępuje, jako postulantka do Towarzystwa Maryjnego, w 1841 roku. Pozostanie nią przez dziewięć lat, z powodu prawa cywilnego, które nie pozwalało zakonom przyjmować nowicjuszek.
W 1842 roku otrzymuje charyzmatyczne natchnienie, zwane “Wizją Początkową”, aby założyć Nowy zakon, ale nowy nie w doktrynie tylko w praktyce, oparty na ubóstwie i wierności Ewangelii, która miała być fundamentem nowych apostołów.
W 1850 roku poznaje Antoniego Marię Klareta, kapłana i misjonarza wielkiego ducha oraz działania, który odwiedzał wtedy Tarragonę. Wyjawia przed nim otrzymane natchnienie do założenia nowego zakonu. Głęboko wierzy, że wszystkie problemy, z którymi boryka się Kościół pochodzą z poczucia władzy i bogactwa, które zgromadził on w sobie w ciągu wieków, a co wyraźnie sprzeciwia się duchowi Ewangelii.
W tym samym roku Ojciec Klaret zostaje mianowany biskupem Santiago na Kubie.
W 1852 Maria Antonia Paris, wraz z czterema towarzyszkami, odpowiadając na zaproszenie Antoniego Marii Klareta, rozpoczyna przeprawę przez Atlantyk w kierunku Kuby, aby odpowiedzieć na potrzeby dotyczące wychowania kobiet na tej wyspie i zadbać o godność kobiety w środowisku kubańskim.
Siostry kierowały się główną myślą nowo założonej wspólnoty: „żyć z wiernością radami ewangelicznymi i pracować nauczając całe stworzenie prawa Bożego”. Z czasem dołączają do nich nowe dziewczęta.
Maria Antonia Paris i o. Klaret byli przekonani, że Kościół powinien odnowić się w oparciu o ubóstwo i praktykę wierności Ewangelii.
Zgromadzenie zostało założone 25 sierpnia 1855 przyjmując nazwę Instytut Apostolski Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, która z czasem zmieni się na Siostry Maryi Niepokalanej Misjonarki Klaretynki.
W 1859 roku Maria Antonia wraca do Hiszpanii i zakłada pierwsze wspólnoty w Tremp (Lérida), Reus (Tarragona), Carcaixent (Valencia) i Vélez-Rubio (Almería).
Umiera w Reus 17 stycznia 1885 roku otoczona siostrami ze wspólnoty. Jej ciało zostało złożone w krypcie klasztornego kościoła. Można do dzisiaj to miejsce nawiedzać.
Jan Paweł II ogłosił heroiczność jej cnót 23 grudnia 1993 roku i od tej pory uważana jest za Czcigodną.
Liczne zapiski, które pozostawiła po sobie są najlepszymi dokumentami ukazującymi jej osobowość zakonną i ludzką: Autobiografia, Wspomnienia i notatki, Dziennik, Punkty do Reformy Kościoła, Misjonarz Apostolski, Konstytucje, Reguły z 1862, Testament i Zbiór Listów.