Aktualności

XVIII Kapituła Generalna trwa.

Już od prawie dwóch tygodni 34 siostry z każdej prowincji Zgromadzenia są obecne, modlą się i pracują na XVIII Kapitule Generalnej, która odbywa się we Włoszech.

W tej pierwszej części Kapituły siostry skupiły się przede wszystkim na dziękczynieniu. Na spojrzeniu z wdzięcznością, Panu Bogu i ludziom, na naszą rzeczywistość, posługę w Kościele, naszą duchowość i apostolaty.

Następnie siostry z Rady Generalnej zdały relację z prowadzenia Zgromadzenia przez ostatnie 6 lat. Siostry kapitulne wysłuchały sprawozdań ekonomicznego i administracyjnego. Później siostry z różnych części świata uczestniczące w Kapitule przedstawiły aktualną sytuację swoich prowincji. Wysłuchane prezentacje były podstawą do pracy w grupach, gdzie zostały wybrane i podkreślone pozytywne strony naszego klaretyńskiego życia oraz najpilniejsze wyzwania i potrzeby.

12 lipca odwiedził siostry kardynał Joao Braz de Aviz, prefekt Dykasterii ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, który przypomniał między innymi, że życie zakonne nie jest ani demokracją, ani monarchią. To jest rzeczywistość, której fundamentem jest wiara.

W kolejnych dniach siostry zatrzymały się nad rewizją aktualnych Konstytucji Zgromadzenia i naszego Dyrektorium oraz zajęły się też najpilniejszymi wyzwaniami, które stoją przed formacją i formatorkami. Starano się wypracować wspólne kryteria formacyjne dla całego Zgromadzenia, które będą dostosowane do obecnej rzeczywistości.

Po wielu dniach wytężonej pracy na szczęście przyszedł też czas na odpoczynek i w niedzielę, 16 lipca, katedrę św. Szczepana w Tivoli, Castel Gandolfo i jezioro Albano.

W ostatnich dniach, 15 i 17 lipca, siostry będące na Kapitule, spotkały się „on-line” z przedstawicielami Rodziny Klaretyńskiej oraz z siostrami z rożnych wspólnot naszego Zgromadzenia.

Rozpoczyna się druga część Kapituły, czyli czas wyborów Przełożonej Generalnej oraz Rady, a także wypracowanie konkretnych dróg życia i pracy Zgromadzenia na kolejne 6 lat. Nie są to łatwe zadania. Otaczamy zatem siostry gorliwą modlitwą i o tę modlitwę również prosimy.

Ostatnio dodane:

Wyzwanie FIT 40.

Bardzo dbamy o zdrowie. O właściwe odżywianie, ruch, ćwiczenia fizyczne.