Aktualności

Szkoła Animatorów Misyjnych

Kiedy w większości szkół rozpoczęły się wakacje ruszyła w Warszawie szkoła bardzo wyjątkowa. W dniach od 27 do 30 czerwca odbyła się bowiem kolejna już edycja Szkoły Animatorów Misyjnych organizowana przez Dyrekcję Krajową Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.

W tym roku zgromadziła 40 uczestników z 15 diecezji w Polsce dwie osoby ze Słowacji oraz 7 organizatorów i 6 gości. Młodzież, dorośli, siostry zakonne, klerycy i księża przez kilka dni tworzyli niezwykle urozmaiconą wspólnotę modlitwy, nauki, zabawy i wymiany doświadczeń.

Ta szkoła nie przygotowuje do wyjazdu na misje „ad gentes” (czyli do dalekich krajów), ale pomaga uświadomić sobie, że każdy ochrzczony jest zobowiązany do bycia misjonarzem w sowim środowisku, do szerzenia ducha misyjnego i do wsparcia naszych braci i sióstr na terenach misyjnych zarówno modlitwą jaki konkretnym działaniem. SAM uczy również jak to robić w praktyce i to na przeróżne sposoby 🙂

Było niezwykle kolorowo. Uczestnicy podzieleni byli na tzw. grupy kontynentalne w których wspólnie pracowali nad powierzonymi im codziennie zadaniami. Każdego dnia w modlitwie zawierzaliśmy szczególnie jeden z kontynentów, mieszkające tam osoby oraz posługujących wśród nich misjonarzy.

Modliliśmy się codziennie na Eucharystii oraz na adoracji, Koronką do Miłosierdzia Bożego czy Apelem Jasnogórskim. Najbardziej poruszająca była modlitwa różańcowa za ofiary handlu ludźmi z prawdziwymi świadectwami osób pokrzywdzonych.

Szkoła Animatorów Misyjnych to również czas wykładów i poznawania duchowości misyjnej oraz charyzmatu i działalności Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce i na świecie. Czas spotkań z gośćmi, którymi w tym roku byli: prof. Kazimierz Szałata z Fundacji Raoula Follereau, pan Łukasz Wilczyński z Open Doors, ks. Przemysław Robaszkiewicz z warsztatem medialnym, o. Noe Moreno IMC z Mozambiku, panie Magdalena Kołtyś i Marta Duch z zarządu fundacji misyjnej „Na krańce świata”, ks. Zbigniew Sobolewski z dzieła pomocy „Ad Gentes” oraz Zofia Sokołowska z „Miva Polska”.

Nie zabrakło zwiedzania Warszawy, wielu rozmów „w kuluarach”, śmiechu, radości i zabawy. Czas minął jak zwykle bardzo szybko. A niektórzy z uczestników już szykują się na przeszły rok 🙂 Zatem już ZAPRASZAMY!

Ostatnio dodane:

Triduum Matki Założycielki 2025

Maria Antonia Paris przez całe swoje życie pokładała wielką ufność w Bogu, ufała „wbrew wszelkiej nadziei”. 17 stycznia 1855 roku oddała swoją duszę i życie Bogu powracając do Jego domu. Dzisiaj, 170 lat później, w kontekście obchodów Jubileuszu 2025, który Kościół nam proponuje, Matka Antonia wzywa nas do tego, by być PIELGRZYMAMI NADZIEI. I to jest właśnie temat przewodni tegorocznego triduum przygotowania do uroczystości Matki Założycielki.

Jubileuszowe otwarcie drzwi

24 grudnia 2024 roku papież Franciszek otworzył Drzwi Święte w watykańskiej Bazylice św. Piotra. Tym samym rozpoczął Rok Jubileuszowy, którego tematem przewodnim są słowa: Pielgrzymi nadziei. W Uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 2025 roku, każda wspólnota naszego Zgromadzenia została zaproszona do tego, aby w sposób symboliczny i uroczysty otworzyć „drzwi święte sali wspólnoty”. Czyli tego miejsca, w którym „spotykamy się z Chrystusem w drugiej siostrze i w odwiedzających nas osobach”.

„Trzej Królowie, monarchowie…”

Tak dokładnie to nie wiadomo czy byli królami i czy było ich trzech… Wiemy z Ewangelii, że Mędrcy ze wschodu idąc za znakami i szukając nowonarodzonego Zbawiciela dotarli do Jezusa, Maryi i Józefa. Wspominamy to wydarzenie co roku 6. stycznia. Uroczystość Objawienia Pańskiego jest, obok Wielkanocy, najstarszą uroczystością chrześcijańską. Już w IV wieku odnotowano jej obchody. Nie przez przypadek, właśnie w tym dniu, w sposób szczególny wspominamy misje, misjonarzy i Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci.

Kongres Sióstr Profesek

Dnia 4 stycznia bieżącego roku w domu rekolekcyjnym Księży Marianów w Sulejówku pod Warszawą, Siostry Nazaretanki z prowincji warszawskiej zorganizowały Kongres dla Sióstr Profesek do 50 roku życia. Przybyło 30 Sióstr i 10 Sióstr uczestniczyło on-line ponieważ pracują za granicami Polski. Zaproszona została na to spotkanie również s. Jolanta Hernik RMI.