Aktualności

Jubileusz parafialnej CARITAS


17 grudnia 2023 to dzień, w którym mamy wiele powodów do radości. Przede wszystkim to niedziela GAUDETE (III Niedziela Adwentu), bo Pan jest blisko.
To również dzień urodzin Papieża Franciszka.
A w naszej wspólnocie parafialnej św. Łucji to jeszcze jubileusz parafialnego zespołu Caritas, który obchodzi dzisiaj swoje 10 – lecie!
Niemal od samego początku związana jest z nim nasz siostra Luisa Llopis Royo RMI!

Członkowie parafialnego zespołu Caritas sami o sobie i swojej działalności piszą tak: „Caritas powstał z potrzeby serca. W 2013 roku Pan Bóg wlał pragnienie niesienia pomocy uboższym mieszkańcom  naszej parafii jednocześnie w dwie osoby. Zgłosiły się one niezależnie do księży z zapytaniem, czy taka pomoc jest w parafii potrzebna. Zorganizowano pierwszą, parafialną zbiórkę żywności, przygotowano paczki, po czym troje wolontariuszy jeździło po Rembertowie, sprawdzając otrzymane adresy, gdzie potencjalnie mogą mieszkać potrzebujący żywności ludzie, bądź zatrzymując się przy biedniej wyglądających domach i oferując pomoc. Wreszcie 1 grudnia 2013 roku za zgodą ówczesnego Proboszcza – ks. Wacława Szcześniaka oficjalnie powołano Parafialny Zespół Caritas liczący już wtedy 10 woluntariuszy. Koordynacją działań zajęła się s. Luisa RMI. Jej cicha, skromna i pokorna codzienna posługa została w 2019 roku doceniona przez diecezję.

Trudno zliczyć i spisać wszystko, co się wydarzyło przez te 10 lat. Na przestrzeni tego czasu w zespole działało przeszło 35 wolontariuszy, obecnie na stałe działa 19 osób.

W chwilach szczególnie wytężonej pracy (jak np. zbiórki przedświąteczne i przygotowanie paczek) pomaga im ponad 340 osób.

W sumie z pomocy Caritas skorzystało ok. 500 rodzin, obecnie pod stałą opieką jest ich 54  –  78 dorosłych i 42 dzieci, w sumie – 120 osób.

Co roku, około 50 dzieci dostaje bożonarodzeniowe prezenty z parafialnej akcji Aniołki. Rokrocznie przygotowywane jest około 120 bożonarodzeniowych i wielkanocnych paczek żywnościowych.

Przeprowadzono  28  zbiórek żywności, zarówno w kościele jak i w sklepach.

Od początku działalności organizowana jest „Niedziela chleba” w każdą 3 niedzielę miesiąca. Łączymy się z ogólnopolskim programem żywnościowym Caritas, co miesiąc rozdając przygotowane partie żywności.

Pomoc podopiecznym nie ogranicza się do pomocy żywnościowej, w chwili obecnej wspieramy również osoby zakupując niezbędne lekarstwa oraz dokonując opłata za energię elektryczna.

Działalność naszego Parafialnego Zespołu Caritas i tak szeroka pomoc potrzebującym nie byłaby możliwa gdyby nie wielka hojność i otwarte na potrzeby innych serca parafian. Szczególnie, kiedy prosimy o pilne wsparcie podopiecznych, na bardzo konkretną pomoc – parafianie wykazują się ogromną chęcią niesienia pomocy”.

Również i my dołączamy się do słów podziękowań Panu Bogu, wszystkim osobom zaangażowanym w parafialnej Caritas oraz tym, którzy na różne sposoby pomagają. Pracy jest dużo, zatem gdyby ktoś chciał dołączyć do zespołu wolontariuszy na pewno zostanie przyjęty z radością!

Ostatnio dodane:

W Siedlcach o modlitwie.

11 czerwca bieżącego roku s. Jolanta Hernik RMI poprowadziła w Siedlcach jedno ze spotkań z cyklu „Przekroczyć siebie”. Zgromadzonym uczestnikom przedstawiła tę perłę duchowości, którą jest modlitwa.

Misyjne posłanie na Lednicy

1 czerwca 2024 roku na Polach Lednickich miało miejsce kolejne spotkanie młodych z całej Polski. Tym razem były tam również obecne Papieskie Dzieła Misyjne, a wśród nich s. Monika Juszka RMI.

Dzień powołania klaretyńskiego 2024

„Nasze klaretyńskie powołanie jest darem, na który powinnyśmy odpowiadać każdego dnia, żyjąc w całkowitej dyspozycyjności wobec woli Ojca, z radością oddane głoszeniu Świętego Prawa Pana całemu stworzeniu, poprzez styl życia pracowity, prosty i ubogi” (Konstytucje Zgromadzenia).