Aktualności

Artesanas del cuidado, czyli…

… czyli fachowcy w trosce o innych, osoby, które potrafią budować kulturę zatroskania i opieki. Taki tytuł nosi dokument, który wydany został po zakończonej w lipcu XVIII Kapitule Generalnej. Przedstawiony został oficjalnie dzisiaj (9 września b.r.) w czasie spotkania on-line z siostrami, przedstawicielami rodziny klaretyńskiej oraz naszymi przyjaciółmi i dobroczyńcami.

Spotkanie, zorganizowane przez siostry z Rady Generalnej, zgromadziło około 200 osób z całego świata. Na początku wysłuchaliśmy krótkiego przypomnienia przebiegu XVIII Kapituły Generalnej. Później poznaliśmy oficjalny tytuł nowego dokumentu pokapitulnego:

„Krocząc wspólnie z innymi idziemy śladami Chrystusa naszego jedynego Dobra. Artesanas del cuidado.”

Chcemy, jako Misjonarki Klaretynki RMI, troszczyć się o nasze powołanie, pogłębiając je wciąż na nowo, pamiętając szczególnie o tym, że jesteśmy Zgromadzeniem Słowa, a zatem nasza formacja opiera się na czytaniu, rozważaniu i medytowaniu Pisma Świętego. Po drugie, pragniemy troszczyć się o powszechne braterstwo, szanując zarówno życie wspólnotowe jak i współpracę z tymi wszystkimi osobami, które są obok nas. Chcemy pogłębiać chryzmat zostawiony nam przez Założycieli i nieść go innym. Wreszcie, po trzecie, podejmujemy się troski o „wspólny dom”, zaczynając o potrzeb braci, którzy są najbliżej nas, a kończąc na trosce o całą planetę Ziemię.

Dokument publikowany po każdej Kapitule staje się przewodnikiem dla całego Zgromadzenia na kolejne sześć lat. Wyznacza kierunki i sposób naszego życia i naszej posługi. Pokazuje nam, na co szczególnie mamy zwracać uwagę w życiu osobistym, wspólnotowym i apostolskim.

Wyjaśnia w kolejnych punktach to, o co prosił nas, jako Siostry Maryi Niepokalanej Misjonarki Klaretynki, papież Franciszek w czasie spotkania z siostrami, abyśmy były:

  • Maryjne, bo Maryja Niepokalana jest tą, która towarzyszy każdej Misjonarce Klaretynce RMI w codziennej drodze i pokazuje nam Jezusa;
  • Misjonarkami, to znaczy kobietami posłanymi do głoszenia Ewangelii, wcielając w życie słowa i zachowania Jezusa Chrystusa i uobecniając w świecie Boże Królestwo Miłości;
  • Klaretynkami, duchowymi córkami św. Antoniego Marii Klareta i sł. Bożej Marii Antonii Paris, którzy wstawiają się za nas, pokazują nam jak uczyć się bliskiej relacji z Maryją i ewangelizować z pasją, zaangażowaniem i odwagą.

A wszystko po to…

„… aby Bóg był poznany i kochany przez wszystkich ludzi”.

Ostatnio dodane:

Triduum Matki Założycielki 2025

Maria Antonia Paris przez całe swoje życie pokładała wielką ufność w Bogu, ufała „wbrew wszelkiej nadziei”. 17 stycznia 1855 roku oddała swoją duszę i życie Bogu powracając do Jego domu. Dzisiaj, 170 lat później, w kontekście obchodów Jubileuszu 2025, który Kościół nam proponuje, Matka Antonia wzywa nas do tego, by być PIELGRZYMAMI NADZIEI. I to jest właśnie temat przewodni tegorocznego triduum przygotowania do uroczystości Matki Założycielki.

Jubileuszowe otwarcie drzwi

24 grudnia 2024 roku papież Franciszek otworzył Drzwi Święte w watykańskiej Bazylice św. Piotra. Tym samym rozpoczął Rok Jubileuszowy, którego tematem przewodnim są słowa: Pielgrzymi nadziei. W Uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 2025 roku, każda wspólnota naszego Zgromadzenia została zaproszona do tego, aby w sposób symboliczny i uroczysty otworzyć „drzwi święte sali wspólnoty”. Czyli tego miejsca, w którym „spotykamy się z Chrystusem w drugiej siostrze i w odwiedzających nas osobach”.

„Trzej Królowie, monarchowie…”

Tak dokładnie to nie wiadomo czy byli królami i czy było ich trzech… Wiemy z Ewangelii, że Mędrcy ze wschodu idąc za znakami i szukając nowonarodzonego Zbawiciela dotarli do Jezusa, Maryi i Józefa. Wspominamy to wydarzenie co roku 6. stycznia. Uroczystość Objawienia Pańskiego jest, obok Wielkanocy, najstarszą uroczystością chrześcijańską. Już w IV wieku odnotowano jej obchody. Nie przez przypadek, właśnie w tym dniu, w sposób szczególny wspominamy misje, misjonarzy i Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci.

Kongres Sióstr Profesek

Dnia 4 stycznia bieżącego roku w domu rekolekcyjnym Księży Marianów w Sulejówku pod Warszawą, Siostry Nazaretanki z prowincji warszawskiej zorganizowały Kongres dla Sióstr Profesek do 50 roku życia. Przybyło 30 Sióstr i 10 Sióstr uczestniczyło on-line ponieważ pracują za granicami Polski. Zaproszona została na to spotkanie również s. Jolanta Hernik RMI.