Aktualności

Koncert „Pieśń o Bogu ukrytym”

Z okazji 18 rocznicy przejścia św. Jana Pawła II do nieba, 1 kwietnia bieżącego roku, w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, odbył się niezwykły koncert pt. „Pieśń o Bogu ukrytym”.

Usłyszeliśmy nowatorskie interpretacje wczesnych wierszy Karola Wojtyły w wykonaniu Marcina Stycznia – pieśniarza, kompozytora, autora tekstów. Artysta od prawie 18 lat propaguje twórczość św. Jana Pawła II. W moim odczuciu czymś genialnym jest to, jak kompozytorowi udało się połączyć szacunek dla słowa z prostotą formy muzycznej. Artysta poinformował słuchaczy o tym, że nowością tego przedsięwzięcia jest prezentacja poezji św. Jana od Krzyża, która stanowiła dla Karola Wojtyły duchową i artystyczną inspirację. Kompozycja do fragmentu poematu

św. Jana od Krzyża „Żyję nie żyjąc w sobie” to pionierskie dzieło. Do tej pory nikt jeszcze
w Polsce nie śpiewał poezji tego hiszpańskiego mistyka.

W programie koncertu znalazły się również autorskie piosenki Marcina Stycznia, między innymi „Santo subito”, utwór będący hołdem dla Jana Pawła II. Koncert był utrzymany

w stylistyce piosenki poetyckiej, ale nie brakowało w niej także także rockowej ekspresji czy latynoskiej pulsacji.

Uczestnicy koncertu zostali zaproszeni przez artystę Marcina Stycznia do „bezpośredniego doświadczenia Boga” o jakim pisał Karol Wojtyła w swoim mistycznym poemacie „Pieśń o Bogu ukrytym”. Klimat koncertu, głębia poezji Karola Wojtyły, doskonale skomponowana muzyka i wykonanie przez artystów, naprawdę sprzyjał temu doświadczeniu.

Koncert była dla mnie prawdziwą ucztą duchową.

s. Jolanta Hernik RMI

Ostatnio dodane:

Z Żywym Różańcem w Białymstoku

W Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku 29 czerwca bieżącego roku spotkali się pracownicy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.
Wśród nich również nasza s. Monika Juszka RMI.

SAM ale nie sam:)

SAM to skrót od nazwy Szkoła Animatorów Misyjnych. Od prawie trzydziestu lat organizowana jest przez Dyrekcję Krajowa Papieskich Dziel misyjnych w Polsce. To kilka dni wspólnej modlitwy, wykładów i warsztatów, mających na celu rozbudzenie ducha misyjnej animacji i współpracy.

Urodziny Matki Założycielki.

28 czerwca 1813 roku w Vallmoll w małej katalońskiej miejscowości, odległej o 15 km od Tarragony, przyszła na świat Maria Antonia París i Riera. Następnego dnia, 29 czerwca, w Uroczystość Apostołów Piotra i Pawła, w kościele parafialnym została chrzczona. To właśnie ona, 42 lata później, wraz ze św. Antonim Marią Klaretem, dała początek Zgromadzeniu Sióstr Maryi Niepokalanej Misjonarek Klaretynek. Dzisiaj świętujemy jej 210 urodziny.