Aktualności

Założenie Zgromadzenia.

„Święty Antoni Maria Klaret i Matka Maria Antonia Paris, pobudzeni przez Ducha Świętego, założyli nasze Zgromadzenie dnia 25 sierpnia 1855 roku w Santiago na Kubie. Nazwa naszego Zgromadzenia brzmi: Siostry Maryi Niepokalanej Misjonarki Klaretynki” (Konst. 1).

Takie były nasze początki. Oficjalną datą założenia jest dzień 25 sierpnia 1855 kiedy to św. Antoni Maria Klaret podpisał akta założenia Instytutu Sióstr Maryi Niepokalanej Misjonarek Klaretynek. Tym samym powołał do życia nasze maryjne i misyjne zgromadzenie samemu stając się jego współzałożycielem.

„Nasze Zgromadzenie narodziło się w Kościele, aby być „nowym zakonem”, ale nie nowym w teorii, lecz w działaniu. Od początków Zgromadzenia Duch święty przynagla nas do odnawiania Kościoła poprzez zachowanie Świętego Prawa i radykalne życie według rad ewangelicznych” (Konst. 2)

Od tamtej pory niesiemy Ewangelię do wielu zakątków świata https://misionerasclaretianasrmi.org/community/ czyniąc wszystko „aby Bóg był poznany i kochany przez wszystkich ludzi (Konst. 10).

25 sierpnia to również rocznica założenia pierwszej wspólnoty w Polsce.

W 1990 roku pierwsze trzy siostry (+)Natividad Sanz RMI, Jolanta Kafka RMI i Bogumiła Pistelok RMI, po latach formacji i posługi we Włoszech, na zaproszenie Misjonarzy Klaretynów przyleciały do Warszawy. W pierwszych dniach towarzyszyła im ówczesna Matka Generalna Zgromadzenia s. Eusebia Pizarro RMI. Siostry zamieszkały w parafii św. Marii Magdaleny na Bródnie gdzie gościny i wszelkiej pomocy udzielił im ksiądz proboszcz (+)Stanisław Rawski.

Pod datą 25 sierpnia 1990 s. Nati zapisała w księdze historii pierwszej wspólnoty w Polsce, że tego dnia siostry ustawiły w kaplicy tabernakulum, powiesiły krzyż i obraz Matki Boskiej Częstochowskiej! Maryja Jasnogórska od pierwszej chwili towarzyszy Misjonarkom Klaretynkom RMI w naszym kraju.

W tradycji Zgromadzenia, od samych początków, bardzo mocno wspominamy i świętujemy również dzień 27 sierpnia, kiedy to Matka Maria Antonia Paris złożyła śluby na ręce Ojca Klareta jako pierwsza Misjonarka Klaretynka RMI na świecie.

Dla wielu z nas, Sióstr Maryi Niepokalanej Misjonarek Klaretynek, data 27 sierpnia jest rocznicą pierwszej lub wieczystej profesji zakonnej.

Świętując 167 lat posługi na świecie i 32 lata w Polsce prosimy o modlitwę, byśmy z wiernością wypełniały to, do czego Pan nas powołał. A nie jest to łatwe:

„Główne cele Zgromadzenia to: Pracować z cała starannością nad zachowaniem Bożego Prawa, wypełniać aż do końca rady ewangeliczne i na wzór Apostołów trudzić się aż do śmierci głosząc Ewangelię wszelkiemu stworzeniu” (Konst. 3)

Ostatnio dodane:

W Siedlcach o modlitwie.

11 czerwca bieżącego roku s. Jolanta Hernik RMI poprowadziła w Siedlcach jedno ze spotkań z cyklu „Przekroczyć siebie”. Zgromadzonym uczestnikom przedstawiła tę perłę duchowości, którą jest modlitwa.

Misyjne posłanie na Lednicy

1 czerwca 2024 roku na Polach Lednickich miało miejsce kolejne spotkanie młodych z całej Polski. Tym razem były tam również obecne Papieskie Dzieła Misyjne, a wśród nich s. Monika Juszka RMI.

Dzień powołania klaretyńskiego 2024

„Nasze klaretyńskie powołanie jest darem, na który powinnyśmy odpowiadać każdego dnia, żyjąc w całkowitej dyspozycyjności wobec woli Ojca, z radością oddane głoszeniu Świętego Prawa Pana całemu stworzeniu, poprzez styl życia pracowity, prosty i ubogi” (Konstytucje Zgromadzenia).