Aktualności

W posłudze pokrzywdzonym.

„Budowanie systemu ochrony małoletnich i bezbronnych w Kościele w Polsce – bilans i perspektywy” – taki tytuł nosiła sesja zorganizowana 21 kutego 2022 roku w Warszawie.

Organizatorami wydarzenia byli: Katolicka Agencja Informacyjna, Fundacja Świętego Józefa KEP oraz Biuro Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

Ponad dziesięciu specjalistów – psychologów, lekarzy, prawników i teologów – przedstawiło na ile i w jaki sposób zostały w Kościele otoczone troską ofiary przestępstw nadużyć seksualnych i wszelkiego rodzaju wykorzystywania. Poruszony został również problem wykorzystywania seksualnego w zakonach żeńskich, który do tej pory był zwykle ukrywany oraz kwestia formacji w sferze dojrzałości seksualnej przyszłych kapłanów.

Jedną z zaproszonych na sesję prelegentek była nasza siostra Jolanta Hernik RMI, która w swojej wypowiedzi skupiła się na problemie wykorzystania seksualnego w zgromadzeniach żeńskich oraz na poszukiwaniu właściwych rozwiązań tego problemu.

„Jestem na tej sesji, by powiedzieć siostrom, które nie opowiedziały nikomu swoich trudnych historii, że nie jesteście same. Chcemy wam pomoc” – podkreśliła s. Jolanta.

W drugiej części spotkania miała miejsce dyskusja panelowa prowadzona przez Tomasza Królaka (KAI) pt. „Kościół różnych prędkości. Na jakim jesteśmy etapie?”, której uczestnikami byli ks. Adam Żak, ks. Piotr Studnicki, prof. Michał Królikowski, Marta Titaniec oraz s. Jolanta Hernik RMI.

Ostatnio dodane: