Aktualności

Światowy Dzień Misyjny (Niedziela Misyjna 2024)

W 1926 roku, ówczesny papież – Pius XI postanowił, aby każda przedostatnia niedziela października obchodzona była jako Światowy Dzień Misyjny. W tym roku przypada on 20 października i przeżywany jest na całym świecie pod hasłem: „Idźcie i zapraszajcie wszystkich na ucztę” .

Niedziela Misyjna, przeżywana w tym roku po raz 98. w całym Kościele, ma dwa zasadnicze cele.

Po pierwsze pragnie na nowo obudzić do animacji i współpracy misyjnej wszystkich ochrzczonych. Przypomnieć, że z sakrament chrztu zobowiązuje do bycia świadkami Jezusa. Jest to również dzień jedności z Ojcem Świętym i solidarności z młodymi i biednymi wspólnotami Kościoła. Pamiętając, że Kościół nie kończy się na naszej parafii ani naszym kraju, wspieramy braci i siostry na krańcach świata modlitwą i ofiarą materialną. Wszystkie ofiary zbierane dzisiaj na całym świecie, z woli Ojca Świętego należą do niego, tworzą FUNDUSZ SOLIDARNOŚCI MISYJNEJ i służą wsparciu dzieła misyjnego Kościoła.

Po drugie, ta wyjątkowa niedziela w roku i cały następujący po niej tydzień, pragnie przypomnieć nam, że na krańcach świata żyją nasi bracia i siostry, którzy albo wcale jeszcze nie słyszeli o Chrystusie i Jego wielkiej miłości, albo też ich wiara jest jeszcze bardzo młoda i słaba. W rodzinie sobie pomagamy. Dlatego też każdy z nas odpowiedzialny jest za to, aby Ewangelia dotarła do wszystkich ludzi we wszystkich częściach świata. A do tego potrzeba modlitewnego i materialnego wsparcia tych, którzy w naszym imieniu głoszą Ewangelię „na pierwszym froncie”, tzn. na terenach misji ad gentes.

Historia ŚWIATOWEGO DNIA MISYJNEGO

Dzieła Misyjne powstały na początku XIX wieku. W latach dwudziestych XX w. zostały uznane za „papieskie” i zajmują dziś centralne miejsce we współpracy misyjnej. Ich celem jest budzenie świadomości misyjnej.

Światowy Dzień Misyjny został ustanowiony 14 kwietnia 1926 r. przez papieża Piusa XI i każdego roku we wszystkich diecezjach i parafiach na świecie jest obchodzony w przedostatnią niedzielę października. Dzień ten jest również świętem patronalnym Papieskich Dzieł Misyjnych, a szczególnie Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. W Polsce Światowy Dzień Misyjny, zwany również Niedzielą Misyjną, przedłuża się na cały tydzień. Z okazji Światowego Dnia Misyjnego wydawane są orędzia misyjne. Ukazują się regularnie od pontyfikatu Pawła VI.

ZOBACZ: https://www.facebook.com/PapieskieDzielaMisyjne/videos/1270796563807659

Orędzie na 98. Światowy Dzień Misyjny

Papież Franciszek w tegorocznym Orędziu podkreśla trzy aspekty: IŚĆ, i ZAPRASZAĆ NA UCZTĘ.

Iść, w znaczeniu wychodzić w stronę ludzi. Iść do wszystkich niezależnie od ich poglądów. Iść z szacunkiem i chęcią pomocy. Iść niestrudzenie, nieustannie, z zaufaniem w Boże prowadzenie i pomoc. Iść do tych, do których inni nie chcą lub nie mogą pójść.

Zapraszać, czyli proponować. Zarówno słowami jak i świadectwem życia pokazywać, że warto przychodzić do Chrystusa. Poczuć się samemu zaproszonym, żeby iść i zapraszać do Pana, do wspólnoty Kościoła. Zapraszać na UCZTĘ.

Uczta to przede wszystkim ta, której doświadczymy w wieczności, w obecności Boga w niebie. To wieczna radość i świętowanie Bożej bliskości. Zapowiedź tej uczty eschatologicznej mamy już tu, na Ziemi. To EUCHARYSTIA. Zadaniem ochrzczonych, uczniów0misjonarzy Chrystusa jest zapraszanie na Eucharystię wszystkich tych, którzy o niej zapomnieli lub nie znają jej wartości.

Wsparcie materialne też jest ważne…

Ofiary składane na tacę w Światowy Dzień Misyjny we wszystkich parafiach świata, również tych najbiedniejszych, przekazywane za pośrednictwem kurii diecezjalnych do dyrekcji krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych, tworzą Fundusz Solidarności Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary, dzięki któremu mogą pracować katechiści, powstają nowe świątynie oraz miejsca szczególnej troski o ludzi samotnych, ubogich oraz prześladowanych.

Z modlitwą za misje!

W tekście wykorzystano treści ze stron i portali Dyrekcji Krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.

Ostatnio dodane:

Uśmiechać się zawsze!

To słowa powtarzane często przez Tereskę Albarracin. Młodą Misjonarkę Klaretynkę, która zmarła w opinii świętości 12 marca 1946 roku w Barcelonie.

Spotkanie z młodszymi siostrami

Od stycznia bieżącego roku trwa w Reus (Hiszpania) kurs dla sióstr juniorystek naszego Zgromadzenia z Afryki i Azji, które bezpośrednio przygotowują się do złożenia ślubów wieczystych. W tym czasie siostry zwiedzają miejsca w Hiszpanii związane z naszym charyzmatem oraz mają różne spotkania i wykłady. W ramach tej formacji, od 5 do 7 marca, zajęcia z duchowości misyjnej prowadziła s. Monika RMI.

Europejskie zebranie dyrektorów krajowych PDM

„Miłość do Kościoła i jedność z Nim są głęboko zakorzenione w naszym Zgromadzeniu. Przyjmujemy z pełną gotowością wskazówki Ojca Świętego i Biskupów. Staramy się czynić wszystko, aby Kościół ukazywał oblicze Chrystusa ludziom rożnych kultur, epok i miejsc”. Konst. 8