Aktualności

Sesja misjologiczna i nocne czuwanie na Jasnej Górze.

W sobotę 26 i w nocy z 26 na 27 listopada 2022 r. na Jasnej Górze przedstawiciele środowisk misyjnych modlili się za misje, misjonarzy i o ducha misyjnego dla wszystkich ochrzczonych. Czuwanie, poprzedzone było sesją misjologiczną, zorganizowaną przez Dyrekcję Krajowa PDM w Polsce. Gościem spotkania był o. prof. Dinh Anh Nhue Nguyen OFMConv, sekretarz generalny Papieskiej Unii Misyjnej.

Sesja misjologiczna i czuwanie PUM organizowane są od 33 lat z okazji wspomnienia liturgicznego św. Franciszka Ksawerego, patrona Papieskiej Unii Misyjnej. W tegorocznym spotkaniu na Jasnej Górze wzięło ponad 300 osób, którym bliskie są sprawy misji. Byli to siostry i bracia zakonni, klerycy, młodzież z Młodzieżowego Wolontariatu Misyjnego PDRW, świeccy zaangażowani w animację misyjną w swoich parafiach i księża. Wiele osób, zwłaszcza starszych i chorych, łączyło się duchowo oraz za pośrednictwem mediów.

Co roku jest to wyjątkowy czas formacji misyjnej, zarówno intelektualnej jak i duchowej. Tym razem pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. W sobotnie wczesne popołudnie rozpoczęliśmy Mszą św. pod przewodnictwem bpa Jana Piotrowskiego, Przewodniczącego Komisji Episkopatu ds. Misji. Następnie w Bastionie św. Barbary, wysłuchaliśmy wykładów z zakresu misjologii i świadectw misjonarzy.

Pierwszy wykład pt. „Papieska Unia Misyjna sercem Kościoła misyjnego” wygłosił o. prof. Dinh Anh Nhue Nguyen, sekretarz generalny Papieskiej Unii Misyjnej. Gość z Watykanu podkreślił znaczenie Papieskiej Unii Misyjnej, zwanej duszą wszystkich dzieł misyjnych, w misyjnej działalności Kościoła. Przybliżył historię rozwoju tego dzieła i uzasadnienie jego działalności w dokumentach papieskich oraz zachęcił osoby duchowne do gorliwego otwierania serca na misje.

Z kolei s. Kazimiera Serafin SSPC wygłosiła referat pod tytułem: „Błogosławiona Maria Teresa Ledóchowska, patronka współpracy misyjnej, i rodzina Ledóchowskich dla Kościoła powszechnego”, w którym przedstawiła liczne dzieła Błogosławionej na rzecz pomocy misjom w Afryce.

Następnie ks. dr Jarosław Tomaszewski, sekretarz krajowy PDRW i PDPA, podzielił się swoim doświadczeniem misyjnym z posługi dla Kościoła w Urugwaju. „Sytuacja społeczna Urugwaju jest dość trudna, bo naród jest od kilkunastu lat poddawany eksperymentom społecznym. Po masonerii doszła tam do władzy dość silna lewica komunistyczna. Kościół, z 2% praktykujących, nie ma żadnego wpływu społecznego. Ksiądz nie może wejść bez powodu do urzędu i szkoły, a mimo to Ewangelię można tam głosić, bo dla Boga najważniejszy jest każdy człowiek” – podkreślił ks. Tomaszewski, który z nadzieją patrzy na przyszłość urugwajskiego Kościoła.

Apelem jasnogórskim rozpoczęliśmy całonocne czuwanie modlitewne w kaplicy Pani Jasnogórskiej. Był czas na rozważanie tajemnic różańcowych, na adorację, wysłuchanie konferencji i świadectwa wolontariuszki.

Mszy św. o północy przewodniczył o. Dinh Anh Nhue Nguyen OFMConv, sekretarz generalny PUM, a homilię wygłosił o. Michał Gawryluk OSPPE.

Trwaliśmy na modlitwie do 4.00 rano kiedy to zakończyliśmy pierwszą w tym roku adwentową jutrznię.

W spotkaniu tradycyjnie wzięła udział nasza siostra Monika Juszka RMI, zarówno jako uczestniczka jak i współorganizatorka troszcząca się o dekorację i dobre samopoczucie prelegentów i wszystkich obecnych.

Już dzisiaj zapraszamy 2 i 3 grudnia 2023 roku! Razem budzimy do misji!

Ostatnio dodane:

Triduum Matki Założycielki 2025

Maria Antonia Paris przez całe swoje życie pokładała wielką ufność w Bogu, ufała „wbrew wszelkiej nadziei”. 17 stycznia 1855 roku oddała swoją duszę i życie Bogu powracając do Jego domu. Dzisiaj, 170 lat później, w kontekście obchodów Jubileuszu 2025, który Kościół nam proponuje, Matka Antonia wzywa nas do tego, by być PIELGRZYMAMI NADZIEI. I to jest właśnie temat przewodni tegorocznego triduum przygotowania do uroczystości Matki Założycielki.

Jubileuszowe otwarcie drzwi

24 grudnia 2024 roku papież Franciszek otworzył Drzwi Święte w watykańskiej Bazylice św. Piotra. Tym samym rozpoczął Rok Jubileuszowy, którego tematem przewodnim są słowa: Pielgrzymi nadziei. W Uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 2025 roku, każda wspólnota naszego Zgromadzenia została zaproszona do tego, aby w sposób symboliczny i uroczysty otworzyć „drzwi święte sali wspólnoty”. Czyli tego miejsca, w którym „spotykamy się z Chrystusem w drugiej siostrze i w odwiedzających nas osobach”.

„Trzej Królowie, monarchowie…”

Tak dokładnie to nie wiadomo czy byli królami i czy było ich trzech… Wiemy z Ewangelii, że Mędrcy ze wschodu idąc za znakami i szukając nowonarodzonego Zbawiciela dotarli do Jezusa, Maryi i Józefa. Wspominamy to wydarzenie co roku 6. stycznia. Uroczystość Objawienia Pańskiego jest, obok Wielkanocy, najstarszą uroczystością chrześcijańską. Już w IV wieku odnotowano jej obchody. Nie przez przypadek, właśnie w tym dniu, w sposób szczególny wspominamy misje, misjonarzy i Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci.

Kongres Sióstr Profesek

Dnia 4 stycznia bieżącego roku w domu rekolekcyjnym Księży Marianów w Sulejówku pod Warszawą, Siostry Nazaretanki z prowincji warszawskiej zorganizowały Kongres dla Sióstr Profesek do 50 roku życia. Przybyło 30 Sióstr i 10 Sióstr uczestniczyło on-line ponieważ pracują za granicami Polski. Zaproszona została na to spotkanie również s. Jolanta Hernik RMI.