Aktualności

Rzymskie spotkania.

Na zaproszenie o. Dinh Anh Nhue Nguyena OFMConv w dniach 15 i 16 stycznia 2023 roku s. Monika włączyła się w prowadzenie spotkań formacyjnych z zakresu misjologii i duchowości misyjnej, które zorganizowane zostały przez Sekretariat Generalny Papieskiej Unii Misyjnej.

15 stycznia b.r. w kaplicy Pontificio Collegio Urbano miał miejsce wieczór modlitwy i refleksji misjologicznej. W przeddzień liturgicznego wspomnienia bł. Pawła Manny, założyciela Papieskiej Unii Misyjnej, klerycy oraz zaproszeni goście najpierw wspólnie odmówili uroczyste nieszpory, a następnie s. Monika Juszka RMI i don Armando Nugnes (rektor PCU) podzielili się swoimi myślami na temat aktualności myśli Błogosławionego w naszych czasach. Było to zakończenie roku jubileuszowego 150 rocznicy urodzin o. Manny. Całość spotkania prowadził o. Anh Nhue.

W poniedziałek, 16 stycznia 2023, dokładnie w 151 rocznicę urodzin o. Pawła Manny, w CIAMie (Centro Internazionale di Animazione Missionaria) rozpoczął się tygodniowy kurs formacyjny dla dyrektorów diecezjalnych i krajowych Papieskich Dzieł Misyjnych z krajów hiszpańskojęzycznych. W sumie bierze w nim udział 35 osób z Hiszpanii, Puerto Rico, Kostaryki, Kolumbii, Chile i Salwadoru.

Pierwszy wykład pt. „Duchowość misyjna i charyzmat Papieskich Dzieł Misyjnych w dokumentach Kościoła ostatnich wieków i w nauczaniu bł. o. Pawła Manny” poprowadziła s. Monika. Po prezentacji pytaniom nie było końca!

Zachęcamy, by poznać bliżej osobę tego niezwykłego misjonarza i wizjonera, który w swojej myśli misyjnej wyprzedził nawet dokumenty Sobory Watykańskiego II.

Zanim jeszcze s. Monika RMI zajęła się pracą na rzecz formacji i animacji misyjnej, bezpośrednio po przyjeździe, wraz z innymi polskimi siostrami posługującymi w Rzymie, miała możliwość wspólnej modlitwy nieszporów z kardynałem Konradem Krajewskim w Kaplicy Paulińskiej w Watykanie. Modlitwa ta płynęła przede wszystkim za Ojca Świętego, a także w wielu innych intencjach jak choćby za dzieło misyjne Kościoła czy też za Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej Misjonarek Klaretynek.

Ostatnio dodane:

Triduum Matki Założycielki 2025

Maria Antonia Paris przez całe swoje życie pokładała wielką ufność w Bogu, ufała „wbrew wszelkiej nadziei”. 17 stycznia 1855 roku oddała swoją duszę i życie Bogu powracając do Jego domu. Dzisiaj, 170 lat później, w kontekście obchodów Jubileuszu 2025, który Kościół nam proponuje, Matka Antonia wzywa nas do tego, by być PIELGRZYMAMI NADZIEI. I to jest właśnie temat przewodni tegorocznego triduum przygotowania do uroczystości Matki Założycielki.

Jubileuszowe otwarcie drzwi

24 grudnia 2024 roku papież Franciszek otworzył Drzwi Święte w watykańskiej Bazylice św. Piotra. Tym samym rozpoczął Rok Jubileuszowy, którego tematem przewodnim są słowa: Pielgrzymi nadziei. W Uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 2025 roku, każda wspólnota naszego Zgromadzenia została zaproszona do tego, aby w sposób symboliczny i uroczysty otworzyć „drzwi święte sali wspólnoty”. Czyli tego miejsca, w którym „spotykamy się z Chrystusem w drugiej siostrze i w odwiedzających nas osobach”.

„Trzej Królowie, monarchowie…”

Tak dokładnie to nie wiadomo czy byli królami i czy było ich trzech… Wiemy z Ewangelii, że Mędrcy ze wschodu idąc za znakami i szukając nowonarodzonego Zbawiciela dotarli do Jezusa, Maryi i Józefa. Wspominamy to wydarzenie co roku 6. stycznia. Uroczystość Objawienia Pańskiego jest, obok Wielkanocy, najstarszą uroczystością chrześcijańską. Już w IV wieku odnotowano jej obchody. Nie przez przypadek, właśnie w tym dniu, w sposób szczególny wspominamy misje, misjonarzy i Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci.

Kongres Sióstr Profesek

Dnia 4 stycznia bieżącego roku w domu rekolekcyjnym Księży Marianów w Sulejówku pod Warszawą, Siostry Nazaretanki z prowincji warszawskiej zorganizowały Kongres dla Sióstr Profesek do 50 roku życia. Przybyło 30 Sióstr i 10 Sióstr uczestniczyło on-line ponieważ pracują za granicami Polski. Zaproszona została na to spotkanie również s. Jolanta Hernik RMI.