Aktualności

Media dla misji – konferencja prasowa

Co roku Papieskie Dzieła Misyjne proponują akcję Kolędnicy Misyjni. Od kilku lat za koordynację całego przedsięwzięcia w naszym kraju odpowiada s. Monika Juszka RMI. Jak co roku również rozpoczęcie akcji poprzedza konferencja prasowa zorganizowana wraz z Biurem Prasowym KEP. Tak było również 15 grudnia b.r.

Konferencję rozpoczął rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak, przybliżając ideę i historię akcji Kolędników Misyjnych w Polsce. Następnie głos zabrał gospodarz miejsca, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński, który podziękował za tę inicjatywę ewangelizowania i uwrażliwiania najmłodszych na potrzeby ich rówieśników w krajach misyjnych.

Dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych ks. Maciej Będziński przedstawił główne idee kolędowania misyjnego, przypomniał jak odbywa się przygotowanie całej akcji oraz podziękował za całoroczną pracę w diecezjach i parafiach. Podkreślił również, że tegoroczna akcja Kolędnicy Misyjni dla Dzieci w Papui-Nowej Gwinei jest wyrazem troski Ojca Świętego Franciszka o mieszkańców tej części Oceanii.

Sekretarz krajowy PDMD, s. Monika Juszka RMI poinformowała o ofiarach zebranych podczas ostatniego kolędowania misyjnego. „Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci dzięki zebranym ofiarom, prócz pomocy dzieciom w Azji Środkowej, przyczyniło się do realizacji 60 projektów (edukacja, ochrona zdrowia i życia, duszpasterstwo parafialne, domy dziecka, bursy, internaty oraz pomoc zwyczajna – pomoc diecezjom w organizowaniu duszpasterstwa dzieci) w 11 krajach Azji i Afryki” – wyliczyła s. Monika Juszka RMI.

Gościem konferencji była s. Dominika Haiter SSpS, misjonarka pracująca 35 lat w Papui-Nowej Gwinei, gdzie katechizowała i uczyła szycia ręcznego w wioskach, a po studiach felczerskich pracowała w szpitalach i ośrodkach zdrowia. Zakonnica opowiedziała o trudnej sytuacji dzieci w Papui-Nowej Gwinei: „Dzieci w PNG nie są objęte obowiązkową edukacją. Potrzebne jest więc wsparcie dla szkół prowadzonych przez misjonarzy, gdzie prowadzi się systematyczną edukację obywateli tego kraju. Dzieci w Papui-Nowej Gwinei są też w bardzo trudnej sytuacji z powodu szeroko praktykowanego wielożeństwa. Kościół katolicki prowadzi też wiele domów dla dzieci opuszczonych i chorych” – zachęcała do ofiarności misjonarka.

Konferencję uświetniła scenka kolędnicza Kolędnicy Misyjni dzieciom z Papui-Nowej Gwinei wykonana przez dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Józefa Piłsudskiego i Parafii NMP Matki Kościoła w Sulejówku pod opieką s. Marii Treffoń SSpS.

Posłuchajcie kim są Kolędnicy Misyjni i co się działo na konferencji. Specjalne wydania audycji „Misyjny Budzik” na ten temat przygotowała s. Aleksandra Szyborska PDDM

Zachęcamy do włączenia się w tę papieską inicjatywę Kolędników Misyjnych! Wszystkie informacje jak to zrobić i skąd wziąć potrzebne materiały znajdziecie tutaj – https://missio.org.pl/kolednicy-misyjni/

Ostatnio dodane:

Uroczystość Trójcy Świętej

„Idźcie więc i czyńcie uczniami wszystkie narody udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”.
W naszym klaretyńskim charyzmacie staramy się wypełniać to Jezusowe polecenie głosząc Ewangelię wszelkiemu stworzeniu, aby Bóg był znany i kochany przez wszystkich.

Zesłanie Ducha Świętego

Od początku istnienia Zgromadzenia Duch Święty przynagla nas do odnowy Kościoła i głoszenia Ewangelii wszelkiemu stworzeniu.