Maryja, Matka Kościoła, jest szczególną orędowniczką i wzorem dla powołanych. Jej postawa zasłuchania i całkowitego oddania inspiruje wiernych do kroczenia drogą służby. Dla Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej Misjonarek Klaretynek modlitwa za Jej wstawiennictwem to ważny element duchowości, pomagający młodym dziewczętom odnaleźć i odpowiedzieć na ich misyjne powołanie.

W tajemnicy Kościoła Maryja zajmuje miejsce wyjątkowe. Jako Matka Zbawiciela, towarzyszyła rodzącej się wspólnocie w Wieczerniku, a dziś wspiera każdego, kto wsłuchuje się w głos Boga, szukając swego powołania. Jej słowa wypowiedziane w Kanie Galilejskiej: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”, są wezwaniem skierowanym do wszystkich osób wierzących, aby bez reszty oddały swoje życie Chrystusowi.
Duchowość Sióstr Misjonarek Klaretynek ukształtowana została przez ich założycieli: św. Antoniego Marię Klareta i Matkę Antonię París. Od samego początku istnienia zgromadzenia (powstałego w 1855 r.), ich życie przeniknięte jest szczególną relacją z Maryją. Misjonarki widzą w Niej Niepokalaną Matkę i pierwszą Apostołkę- wzór i przykład życia oddanego Bogu.

Zgromadzenie stawia sobie za cel dawanie świadectwa Ewangelii i głoszenie jej „wszelkiemu stworzeniu”. W tym wielkim zadaniu ewangelizacyjnym Maryja jest dla każdej siostry niezawodną przewodniczką i oparciem.
W miesiącu maju wszystkie siostry Misjonarki Klaretynki RMI na całym świecie, łączą się w modlitwie, prosząc Boga za wstawiennictwem Maryi o dar nowych, świętych powołań dla całego Kościoła i dla ich rodziny zakonnej.
W ostatnim tygodniu maja, kontemplują Maryję w jej gotowości służenia ludziom- prosząc o dar wiernego trwania przy Bogu, słuchania Go i otwartości na służbę ludziom do których są posyłane.



