Aktualności

Działamy misyjnie w Kościele

Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej Misjonarek Klaretynek ma za zadanie przyczyniać się do odnowy Kościoła. „Miłość do Kościoła i jedność z nim są głęboko zakorzenione w naszym Zgromadzeniu. Przyjmujemy z pełną gotowością wskazówki Ojca Świętego i Biskupów” (Konstytucje nr 8).

Dzisiaj (5 stycznia 2022) s. Monika Juszka RMI, jako sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, wraz z kolędnikami misyjnymi odwiedziła kardynała Kazimierza Nycza oraz arcybiskupa nuncjusza Salvatore Pennacchio.

Okres Bożego Narodzenia jest pełen radości i kolędowania. Kolędnicy misyjni PDMD w tym czasie szczególnie niosą wszystkim ewangeliczną radość, że Pan Jezus przyszedł na świat dla każdego człowieka. Ten kolędniczy zapał i pragnienie głoszenia Jezusa są tak wielkie, że dzielni kolędnicy z Woli Uhruskiej (diecezja siedlecka) wraz ze swoimi opiekunami pokonali prawie 300 kilometrów (i to w jedną stronę!), żeby dotrzeć do Warszawy i kolędować w kurii i nuncjaturze.

Najpierw zawitali na ulicę Miodową w Warszawie, w gościnne progi księdza kardynała Kazimierza Nycza. Tutaj kolędnicy z entuzjazmem zaprezentowali księdzu kardynałowi tegoroczną scenkę kolędniczą, przybliżając potrzeby dzieci w Azji Środkowej. Był również czas na wspólną herbatę i coś słodkiego, a przede wszystkim na możliwość osobistej rozmowy z pasterzem metropolii warszawskiej.

Po pożegnaniu z księdzem kardynałem kolędnicy poszli do katedry warszawskiej pomodlić się przy grobie błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego. Zobaczyli też warszawską Syrenkę na Starówce, Plac Zamkowy, kościół św. Anny oraz miejsce pracy i zamieszkania pana Prezydenta Andrzeja Dudy.

Kolejne kroki skierowali do nuncjatury apostolskiej. Spotkanie z księdzem nuncjuszem było dla wszystkich niezwykle ważne. To właśnie nuncjusz apostolski w każdym kraju jest bezpośrednim przedstawicielem Ojca Świętego, a sam budynek nuncjatury to terytorium Watykanu. Ksiądz abp Salvatore Pennacchio wyraził radość ze spotkania z dziećmi, które są „przedłużeniem rąk Ojca Świętego” i pomagają mu w dziele ewangelizacji świata, troszcząc się o swoich rówieśników w krajach misyjnych.

Również dla nas, Misjonarek Klaretynek RMI, to spotkanie na małym fragmencie watykańskiej ziemi w Warszawie, było bardzo znaczące, bo jak mówią nasze konstytucje: „Z całkowitą gotowością oddajemy się służbie Kościołowi, zgodnie z naszym charyzmatem spiesząc tam, gdzie to najbardziej potrzebne, stosowne i skuteczne” oraz „Przyjmujemy z pełną gotowością wskazówki Ojca Świętego i Biskupów”.

Ostatnio dodane:

Triduum Matki Założycielki 2025

Maria Antonia Paris przez całe swoje życie pokładała wielką ufność w Bogu, ufała „wbrew wszelkiej nadziei”. 17 stycznia 1855 roku oddała swoją duszę i życie Bogu powracając do Jego domu. Dzisiaj, 170 lat później, w kontekście obchodów Jubileuszu 2025, który Kościół nam proponuje, Matka Antonia wzywa nas do tego, by być PIELGRZYMAMI NADZIEI. I to jest właśnie temat przewodni tegorocznego triduum przygotowania do uroczystości Matki Założycielki.

Jubileuszowe otwarcie drzwi

24 grudnia 2024 roku papież Franciszek otworzył Drzwi Święte w watykańskiej Bazylice św. Piotra. Tym samym rozpoczął Rok Jubileuszowy, którego tematem przewodnim są słowa: Pielgrzymi nadziei. W Uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 2025 roku, każda wspólnota naszego Zgromadzenia została zaproszona do tego, aby w sposób symboliczny i uroczysty otworzyć „drzwi święte sali wspólnoty”. Czyli tego miejsca, w którym „spotykamy się z Chrystusem w drugiej siostrze i w odwiedzających nas osobach”.

„Trzej Królowie, monarchowie…”

Tak dokładnie to nie wiadomo czy byli królami i czy było ich trzech… Wiemy z Ewangelii, że Mędrcy ze wschodu idąc za znakami i szukając nowonarodzonego Zbawiciela dotarli do Jezusa, Maryi i Józefa. Wspominamy to wydarzenie co roku 6. stycznia. Uroczystość Objawienia Pańskiego jest, obok Wielkanocy, najstarszą uroczystością chrześcijańską. Już w IV wieku odnotowano jej obchody. Nie przez przypadek, właśnie w tym dniu, w sposób szczególny wspominamy misje, misjonarzy i Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci.

Kongres Sióstr Profesek

Dnia 4 stycznia bieżącego roku w domu rekolekcyjnym Księży Marianów w Sulejówku pod Warszawą, Siostry Nazaretanki z prowincji warszawskiej zorganizowały Kongres dla Sióstr Profesek do 50 roku życia. Przybyło 30 Sióstr i 10 Sióstr uczestniczyło on-line ponieważ pracują za granicami Polski. Zaproszona została na to spotkanie również s. Jolanta Hernik RMI.